fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Mieszkańców i samorządu pomysły na Włocławek

Włocławek. Zastępca prezydenta Włocławka Krzysztof Kukucki, zarazem przewodniczący RM SLD we Włocławku ma powody do satysfakcji.

Przy okazji planów władz PiS dot. podzielenia Mazowsza i dokonania innego podziału administracyjnego – w regionalnych mediach przypomniano propozycję SLD sprzed kilku lat, by przywrócić Włocławkowi status stolicy województwa. Powrót do województwa włocławskiego spotkałby się z dużym zadowoleniem mieszkańców – podkreślał K. Kukucki w TVP3.

Krzysztof Kukucki – jeszcze jako miejski radny z ramienia SLD – w sierpniu 2018 r. napisał do premiera Mateusza Morawieckiego list w tej sprawie.

Oto jego treść:

Przedstawiony pomysł zakładający utworzenie województwa Środkowopomorskiego daje nam nadzieję, iż nie zapomni Pan, przy pracy nad nową koncepcją podziału administracyjnego naszego kraju, o Włocławku – mieście, który może być niechlubnym przykładem negatywnych skutków ostatniej reformy administracyjnej.

Uważamy, że utworzenie województwa Włocławskiego może pozytywnie wpłynąć na sytuację naszego miasta, w związku z tym zwracamy się z wnioskiem o rozszerzenie zakresu omawianej reformy o utworzenie wcześniej wspomnianego województwa ze stolicą we Włocławku.

Odebranie Włocławkowi statusu miasta wojewódzkiego zapoczątkował postępujący proces spadku liczby mieszkańców oraz wzrostu poziomu bezrobocia. W wyniku reformy z 1999 r. upadły duże podmioty gospodarcze, które zatrudniały wielu mieszkańców naszego miasta. Ponadto rozwiązanie województwa Włocławskiego oraz włączenie miasta Włocławek do województwa Kujawsko-Pomorskiego, w którym znajdują się dwa większe ośrodki miejskie spowodowało znaczne ograniczenia środków zewnętrznych, które w dużej mierze przeznaczane są na inwestycje prowadzone w Toruniu oraz Bydgoszczy. Utworzenie województwa Włocławskiego, ze stolicą we Włocławku, przywróci miastu pozycję silnego, regionalnego ośrodka gospodarczego oraz spowoduje zacieranie się różnić gospodarczych pomiędzy miastami leżącymi na terenie dzisiejszego województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Należy również zauważyć, iż obecny podział administracyjny, w ramach którego Włocławek, Toruń oraz Bydgoszcz leżą na terytorium jednego województwa powoduje nierównomierny poziom realizacji potrzeb jego mieszkańców. Utworzenie dodatkowego województwa Włocławskiego pozwoli na zaspokajanie potrzeb mieszkańców naszego miasta oraz okolic na poziomie, na jaki zasługują, a także ułatwi rozwiązywanie spraw wymagających udziału organów wojewódzkich poprzez odciążenie urzędników oraz zmniejszenie odległości, jaką mieszkańcy naszego miasta muszą przebywać celem stawiennictwa w urzędach.

Uważamy, że utworzenie województwa Włocławskiego pozwoli na równomierny podział środków publicznych, co spowoduje szybki oraz intensywny rozwój Włocławka.

Czy pomysł ma szanse realizacji, trudno dziś orzec, ważne że jest propozycja i nowy kierunek myślenia. A tak na co dzień we Włocławku dzieje się dużo i dobrze. Miasto nabiera rozpędu inwestycyjnego.

Kilka tygodni temu rozstrzygnięto przetarg na budowę multimodalnego węzła przesiadkowego. Inwestycja ma powstać w ciągu dziewięciu miesięcy za prawie 9 milionów. To unowocześni dawny dworzec autobusowy. Szykuje się też inwestycja z PKP, co pozwoli podróżnym w jednym miejscu intuicyjnie zmienić środek komunikacji w swej podróży. Na całość projektu "Rozwój zrównoważonego transportu zbiorowego poprzez poprawę efektywności energetycznej, wdrożenie technologii niskoemisyjnej we Włocławku w ramach projektu BIT - CITY II", pozyskano środki Unii Europejskiej w wysokości ponad 13,6 mln zł.

skatepark   baseny letnie   wlowery

Skatepark                                                               Baseny letnie                                                         Rowery miejskie

 

Kilka dni temu natomiast oddany został do użytku skatepark przy ul. Wysokiej.

Obiekt był długo wyczekiwany przez młodych mieszkańców miasta. Został zaprojektowany z dużym ich udziałem. To także powód do zadowolenia samorządowców, bo we Włocławku udało się zaangażować mieszkańców do kształtowania miejskiej przestrzeni. Wiele inwestycji jest wynikiem szerokich konsultacji.

Najlepszym tego przykładem jest inicjatywa ankietowego badania potrzeb włocławian i wypełniania przez nich tzw. kart pomysłów.

Duże zainteresowanie ankietami, a także ogromna liczba sięgająca setki pomysłów na przyjazne miasto, to kapitał społecznego zaufania do władz samorządowych.

Nie obyło się wprawdzie bez opinii krytycznych dot. obsługi mieszkańców, pracy urzędników, ale jest wola naprawienia tego, np. przez utworzenie e-urzędu, gdzie wiele spraw będzie można załatwić zdalnie.

Są w tej chwili sprzyjające warunki do realizacji, albowiem Włocławek ma do dyspozycji 10 mln euro z Funduszy Norweskich i z udziałem mieszkańców zamierza to rozsądnie wykorzystać.

Warto obejrzeć rozmowę z Krzysztofem Kukuckim w Telewizji Kujawy, gdzie mówi o najbliższych przedsięwzięciach, jak choćby otwarciu kompleksu basenów odkrytych, które jeszcze tego lata będą służyły włocławianom.

 

Opr. Nina Michalak, 28 lipca 2020 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem