fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Po poselsku, czyli… korespondencyjnie

Poseł Robert Kwiatkowski podczas swoich spotkań z toruńskimi wyborcami  i mediami niejednokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat chaotycznego gospodarowania budżetem miasta, szczególnie w czasach kryzysu spowodowanego pandemią. Prezydent Torunia Michał Zaleski ripostował, zdaniem posła złośliwie i agresywnie, a zatem Robert Kwiatkowski opisał swoje argumenty w liście do Prezydenta i teraz oczekuje rzeczowej rozmowy.

 

Zanim przejdziemy do treści wspomnianego listu, na facebookowym profilu posła przytoczone zostały dwie kwoty:

  • 7 340 000 – to strata, jaką w 2019 r. wykazała miejska spółka Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, która opiekuje się salą koncertową na Jordankach;
  • 4 869 862 – to strata za 2019 r. Toruńskiej Infrastruktury-Sportowej, czyli miejskiej spółki, która zarządza halą widowiskowo-sportową na ul. Bema.

I dwa pytania posła: – Czy Europejskie Centrum Filmowe Camerimage będzie wykazywać podobne straty? – Czy jest w Toruniu potrzebny kolejny obiekt, generujący rocznie pokaźne straty i wysokie koszty utrzymania?

A oto treść listu posła Roberta Kwiatkowskiego do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego:

„Szanowny Panie Prezydencie,
przemilczę Pańskie uszczypliwości. Sprawa jest zbyt poważna, by marnować czas na osobiste wycieczki. 

Jako poseł, od pierwszego dnia sprawowania mojego mandatu z uwagą śledzę to, co dzieje się w Toruniu. Każdy – czy to wójt, burmistrz, prezydent czy też poseł – pracuje na swoim konkretnym „odcinku”, co nie oznacza, że osoby sprawujące swoje funkcje na różnych szczeblach i w różnych miejscach nie powinny ze sobą rozmawiać i współpracować. 

W ciągu prawie pierwszych 12 miesięcy mojej pracy poselskiej złożyłem 180 interpelacji poselskich, 16 zapytań i 4 pytania, a także odbyłem wiele spotkań z samorządowcami (w tym także z Panem i toruńskimi radnymi). Wiele z nich dotyczyło spraw toruńskich. Nie wszystkie wymagały interpelacji i oficjalnych pism. Często wiele rzeczy udawało się załatwić tutaj, na miejscu, w Toruniu, po rozmowie. 

Zabiegałem m.in. o rychłe rozpoczęcie budowy drogi S-10 między Bydgoszczą a Toruniem, zwolnienie z opłat za przejazd autostradową obwodnicą Torunia, rekompensaty strat z tytułu spadków wpływów z podatków PIT i CIT dla samorządów. Podjąłem też kroki – po rozmowach z Panem i dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu – żeby miasto w dogodny sposób zostało podłączone do drogi ekspresowej S-10 przez tereny wojskowe.

Do budżetu na 2020 r. wniosłem poprawkę dotyczącą sfinansowania budowy Mostu Zachodniego. Protestowałem na sali sejmowej przeciwko pomysłom rozbicia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Interesowały mnie też inne zagadnienia, jak choćby zasadność budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu czy też bezpieczeństwo mieszkańców w kontekście wykorzystania specjalistycznych jednostek Wojska Polskiego do dezynfekcji Szpitala Miejskiego i przestrzeni publicznej w związku z epidemią koronawirusa. 

Po konsultacjach z Wojskiem Polskim okazało się, że samorządy mogły skorzystać – zwłaszcza w pierwszej fazie epidemii – z pomocy specjalistycznych jednostek wojskowych (w naszym przypadku z 4 pułku chemicznego w Brodnicy), które mogły na swój koszt zająć się dezynfekcją miejskiego szpitala i przychodni, a także przestrzeni publicznej w Toruniu. Ale z takiej możliwości miasto nie skorzystało. 

Panie Prezydencie,
warto rozmawiać. Warto wymieniać się poglądami. Warto się spierać. Warto wytykać sobie błędy. To jest budujące, byle odbywało się bez zbędnych osobistych wycieczek. Nie kończmy więc naszego dialogu, prowadzonego, póki co za pośrednictwem mediów. Niech przeniesie się on z łamów gazet do mojego biura poselskiego bądź do Pańskiego gabinetu. Wychodzę z propozycją rozmowy o sytuacji Torunia ponad politycznymi podziałami, także z udziałem wszystkich parlamentarzystów, którym leży na sercu los grodu Kopernika. 

Ze swojej strony proponuję rozmowę o kilku ważnych kwestiach:

  • trudnej sytuacji finansowej miasta w obliczu epidemii koronawirusa;
  • sposobu, w jaki decyzje dotyczące cięć wydatków powinny być konsultowane z mieszkańcami Torunia;
  • zasadności budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu w obliczu obecnego kryzysu;
  • programie wsparcia dla branż, które w Toruniu najbardziej odczuły skutki epidemii koronawirusa: hotelarstwo, turystyka, gastronomia, kultura, nieruchomości, itp.
  • korekty strategii rozwoju miasta po epidemii koronawirusa;
  • możliwości wykorzystania pieniędzy europejskich w ramach Krajowego Programu Odbudowy:
  • pełnym finansowaniu zadań, które wykonują samorządy lokalne w imieniu państwa polskiego. 

Szanowny Panie Prezydencie,
oto moja propozycja. Czekam teraz na Pański ruch.”.

 

Opr. nim, 24 września 2020 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem