W kolejnym niedzielnym programie TVP3 „Punkt wyjścia” wśród tematów były – nowa umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy, budżet państwa i budżety samorządów w czasie kryzysu oraz nowe władze klubu parlamentarnego KO.
Dyskutowali goście redaktora Kamila Kaczmarka: Kosma Złotowski – europoseł PiS, Jan Szopiński – poseł na Sejm RP Lewicy; Andrzej Walkowiak – Porozumienie Jarosława Gowina oraz Joanna Czerska-Thomas – radna Bydgoszczy, KO.
Na temat nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy wiedziano w programie TVP3 tyle, ile telewidzowie oglądający ten podniosły akt podpisania tajnej umowy, czyli nic.
Można jedynie mieć nadzieję, że zażegnany został kryzys polityczny, trwający – jak przekonywał poseł Jan Szopiński – już od 2 miesięcy, czyli odejścia ministrów zdrowia i spraw zagranicznych.
Budżety samorządów mocno nadszarpnięte zostały scedowaniem na nie nowych zadań bez finasowania, kryzysem covid–19, większym dofinansowaniem oświaty. Dochody są mniejsze. Radna Bydgoszczy poinformowała o braku 200 mln w budżecie miasta i perspektywą kredytowego zadłużenia się miasta.
Przedstawiciele prawicy mówili, że nie dojdzie do przerwania realizacji inwestycji lokalnych, bo rząd przekazuje środki finansowe każdej gminie i powiatom. Rząd zadłuża się i podtrzymuje inwestycje, by stabilizować sytuację w Polsce.
Jan Szopiński zapewnił, że lewica będzie popierała przedsięwzięcia utrzymujące inwestycje lokalne, bo one będą stanowiły o rynku pracy.
– Na początku roku mówiliśmy o budżecie zrównoważonym, potem przyszła pandemia i jasne było, że trzeba się zadłużyć, by pomóc podmiotom gospodarczym i samorządom. Jest jednak pytanie o granice zadłużenia. Ostatnio określono 110 mld zł jako ową granicę w budżecie. Czy na tym się skończy – nie wiem, bo propozycja w Sejmie jest tak źle napisana, że potrzeba głębokiej analizy dokumentów. One już rodzą pytania, bo największe wydatki zaplanowane w budżecie są na… obronę narodową. Na zakup armat, haubic, czołgów i czegoś tam jeszcze. Czy my mamy walczyć o lepsze jutro, polskie firmy, samorządy, zwiększając aż o dodatkowe 3 mld zł (poza zagwarantowanymi 2% PKB wydatkami w ramach NATO) budżet obrony narodowej? To są pytania. A teraz to, co dla nas jest ważne, wzrost cen w Polsce, po tych kilku miesiącach, jest jednym z największych w Europie. Eurostat zrobił wyliczenia, gdzie np. sierpień wykazał wzrost o 3,7 % i dał nam drugie miejsce po Węgrzech, a w innych krajach – wzrosty są zerowe.
Pieniądze z Unii Europejskiej są zapowiadane przez rząd, rozdawane obietnice w tzw. promesach, ale realnych pieniędzy brak.
Zajmowałem się finansowaniem bydgoskiego Portu Lotniczego. Minister Horała informował 22 maja o pomocy w kwocie 142 mld dla polskich portów, ale do Komisji Europejskiej minister wystąpił dopiero w lipcu. We wrześniu kłamał w jednej z telewizji, że UE nie odpowiedziała. Posłowie jednak otrzymali wcześniej informację, że UE odpowiedziała. Trzeba jak najszybciej te pieniądze portom lotniczym przekazać – mówił Jan Szopiński.
Na kolejne pytania w programie (co zamierza wczoraj wybrany nowy przewodniczący klubu KO, czy nadal połączone będą funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?), obecni w studiu goście nie mieli nic ciekawego do powiedzenia.
https://bydgoszcz.tvp.pl/49713640/punkt-wyjscia
Opr. nim, 27 września 2020 r.