fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Krzysztof Kukucki: „Razem dla Włocławka” – to działa!

Z I zastępcą prezydenta Włocławka i przewodniczącym RM SLD  KRZYSZTOFEM KUKUCKIM, rozmawia Nina Michalak

– W ostatnich wyborach samorządowych został Pan kolejny raz obdarzony mandatem radnego, a później funkcją przewodniczącego Rady Miejskiej Włocławka. Niedługo potem wybrał  Pan jednak fotel I zastępcy prezydenta Włocławka – funkcję nie tylko honorową, ale przede wszystkim mocno wykonawczą. Większe możliwości spełniania się, ale i odpowiedzialności…

– Tak, zdecydowanie. To przede wszystkim możliwość faktycznego wpływu na zmianę Włocławka. W ostatnich wyborach samorządowych zaproponowałem mieszkańcom „Lepszy Włocławek” program, pomysł na nasze miasto, oparty na 6 filarach. Całość miała kilkadziesiąt stron propozycji, zgodnych z wizją budowy „Miasta Szczęśliwego”. Nie ukrywam, że inspiracją była nie tylko moja praca samorządowa, ale również książka Charlesa Montgomery’ego o tym właśnie tytule.

– Zacznijmy od ostatniej dobrej wiadomości dla włocławian. Za dwa lata powstaną cztery budynki z mieszkaniami na wynajem. Ziści się zatem Pana autorski program „Włocławskie mieszkania” sprzed 4 lat?

– To jest faktycznie duża sprawa. Bardzo cieszę się, że pomimo wielu przeciwności, w tym brudnej politycznej walki, dziś jesteśmy na etapie budowy, bardzo lewicowego projektu. Jako SLD w 2016 r. zaproponowaliśmy program „Włocławskie Mieszkania” – złożony z 3 elementów. Budowy mieszkań na wynajem, mieszkań na wynajem z dojściem do własności oraz udostępnianiem rozproszonych mieszkań komunalnych i socjalnych.

wizualizacja blokow   budzet obywatelski i plac zabaw   basenyto

Wizualizacja bloków przy ul. Celulozowej                                              Skatepark                                                                                 Baseny letnie

Zwróciliśmy uwagę na osoby, wykluczone z systemu, które są „za bogate” na mieszkania socjalne, ale często też nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, by spłacać przez kilkadziesiąt lat kredyt hipoteczny. Dzisiaj mamy podpisaną umowę na pierwszy etap, w ramach którego zbudujemy 288 mieszkań. Warto zwrócić uwagę również na technologię w jakiej zostaną te mieszkania zrealizowane. Nasz projekt to obecnie największa od ponad 30 lat realizowana w Polsce inwestycja mieszkaniowa realizowana w technologii prefabrykatów (wielkiej płyty). Oczywiście to jest całkowicie nowa technologia, szeroko stosowana przede wszystkim w Skandynawii, ale Włocławek jest obecnie pionierem budowy mieszkań z wielkiej płyty w naszym kraju.

– Włocławek zdaje się być obecnie najbardziej unowocześnianym miastem w regionie, powstają duże inwestycje komunikacyjne, jak od lat planowany do przebudowy dworzec, ale też układ ulic – remontowanych, oświetlanych, parków, ścieżek rowerowych, ułatwiających życie mieszkańcom.

kukucki kask   kukucki krew   kukucki sport

Na budowie przejścia - Zazamcze                           Akcja krwiodawstwa                                                  Jedna z pasji - maratonowe bieganie

 

– Dopiero się rozkręcamy… Ale rzeczywiście, mamy ambicję, by o Włocławku mówiło się w Polsce pozytywnie, podając jako przykład kompaktowego miasta z wysoką jakością życia jego mieszkańców. Na to składają się wspomniane już mieszkania, ale również dobrze funkcjonujący, intuicyjny transport zbiorowy, łatwy dostęp do terenów biologicznie czynnych, ale również bezpieczne ulice i samowystarczalność energetyczna. Chcemy tak poprawiać układ komunikacyjny miasta, by nikt nie ginął na naszych ulicach – zgodnie z wizją zero, ale również rozwijać sieć dróg rowerowych.

– Obecne władze miasta znalazły sposób na jego odnowienie, sprzęgając oczekiwania mieszkańców ze wszystkimi siłami, które mogą pomóc je spełniać, a to mieści się w haśle „Razem dla Włocławka”.

– To jest hasło zainspirowane pracą społeczną b. europosła Janusza Zemke, który dla mnie jest przykładem jak integrować różne środowiska dla wspólnej sprawy. Włocławek takiego podejścia potrzebuje jak tlenu. I mam wrażenie, że powoli udaje nam się osiągać porozumienia w ważnych dla miasta sprawach, niezależnie od poglądów, reprezentowanych partii politycznych czy funkcji społecznych, które aktualnie pełnimy. Wszystkie ręce na pokład, bo mieszkańcy Włocławka tego od nas oczekują…

– Przypomnę tylko niedawne spotkanie w ratuszu z posłami na Sejm z okręgu wyborczego i wskazanie gdzie potrzebne jest ich wsparcie dla działań Włocławka, ale przykładem angażowania mieszkańców do urządzania sobie miasta jest udział sportowej młodzieży w projektowaniu Skateparku. Młodzież otrzymała obok tego obiektu także wyczekiwane baseny letnie. Pytacie włocławian czego im trzeba i… są zadowoleni?

 

cud nad wisla   programy inwestycyjne   programy spoleczne

Uroczystość pod pomnikiem Obrońców Wisły 1920              O sposób wykorzystania Funduszy Norweskich pytano mieszkańców w  specjalnej ankiecie

 

– To jest podstawa. Uważam, że od przyszłych użytkowników powinien rozpoczynać się każdy proces inwestycyjny. O skatepark walczyłem jeszcze będąc radnym. Wówczas przyszli do mnie ludzie skupieni w California Park, którzy zwracali uwagę, że mimo swoich sukcesów na różnych zawodach nie mają gdzie ćwiczyć, bo wybrany w 2012 roku w pierwszym budżecie obywatelskim Włocławka skatepark został zrealizowany tylko w 1/6. Potraktowałem to jako wyzwanie i faktycznie w pierwszym roku, kiedy miałem możliwość, to zadanie zostało dokończone, a obecnie wykonywany jest jeszcze pumptrack. Podobnie z basenami otwartymi, które w interpelacji proponowałem w 2012 roku. Latem  2020 roku mieszkańcy Włocławka tłumnie je odwiedzili, a dla mnie największą nagrodą były słowa osób, które delikatnie mówiąc „nie były do nich przekonane”, że teraz jak widzą, jak to wygląda, to są pełni uznania dla pomysłu i realizacji.

– A może chcieliby być mieszkańcami wojewódzkiego miasta, jak kiedyś?

– Włocławek jest miastem, które w regionie kujawsko-pomorskim na reformie administracyjnej 1998 r. straciło najbardziej. Po terapii szokowej Balcerowicza, przez którą upadło mnóstwo zakładów pracy w naszym mieście, to było jak przysłowiowy „gwóźdź do trumny”. Do dzisiaj nasze miasto próbuje się podnieść po tej katastrofie. Zdecydowanie przywrócenie statusu miasta wojewódzkiego pomogłoby nam w odbudowie potencjału Włocławka. Być może te nastroje byłyby inne, gdyby nie fatalnie prowadzona polityka regionalna, która skupiona jest na wzmacnianiu Torunia, zapominając o zrównoważonym rozwoju całego województwa.

wlowery   miod  remonty

Włower - to kilometry ścieżek rowerowych                           Miejska pasieka we Włocławku i miód dla mieszkańców               Remonty starych kamienic i wielu ulic

 

– We władzach miasta reprezentuje Pan Lewicę, a konkretnie SLD, którego włocławskimi strukturami kieruje. Co by Pan wpisał do programu partii na jesiennym Kongresie SLD, wykorzystując swoje obecne doświadczenia?

– Zdecydowanie byłby to program mieszkaniowy.

– Czy 25 października powie Pan – jestem spełnionym 40-latkiem?

– Zawsze mam niedosyt. Analizuję co można było zrobić lepiej. Więc w 100% spełnionym nie, ale wiem, że staram się każdego dnia by tak właśnie było. I to prawda, 25 października będą moje 40 urodziny ????

– Dziękuję za rozmowę i życzę, by starczyło czasu na inspirującą pracę, pasje sportowe i rodzinę.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem