Jak poinformował MIROSŁAW KOZŁOWICZ – przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Bydgoszczy, wszyscy radni lewicy podczas sesji Rady Miasta głosowali za Apelem do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie sprzeciwu wobec zawetowania przez polski rząd budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027.
W treści Apelu napisano:
"Przez 16 lat obecności Polski w Unii Europejskiej uzyskaliśmy wymierne korzyści w wielu obszarach. Od początku Polska była także synonimem tego, czym kieruje się Wspólnota: wolności, równości, demokracji i państwa prawa. Jednakże w efekcie działań rządu od 2016 roku, naruszających wymienione wartości, jesteśmy pod stałą obserwacją i krytyką ze strony europejskich instytucji.
W związku z coraz donośniejszym głosem ze strony administracji rządowej w sprawie zawetowania unijnego budżetu na lata 2021 – 2027, z głębokim niepokojem oceniamy, że będzie to kolejne szkodliwe działanie dla Polski. W konsekwencji tego dojdzie także do gwałtownego wyhamowania, a następnie zatrzymania rozwoju Bydgoszczy i najbliższego regionu.
Miasto Bydgoszcz razem z miejskimi spółkami są beneficjentami 3 mld złotych pochodzących z funduszy europejskich. Powstały istotne inwestycje m.in. linie tramwajowe do Fordonu i dworca PKP, Trasa Uniwersytecka, Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, nowoczesna ekoelektrociepłownia. Unijne pieniądze do swojego rozwoju wykorzystują również przedsiębiorcy, uczelnie oraz inne podmioty publiczne i społeczne, a także pośrednio i bezpośrednio sami mieszkańcy.
Wartość wszystkich projektów zrealizowanych w mieście ze środków unijnych równa się 6 mld złotych. W dużej mierze dzięki temu Bydgoszcz ma silną pozycję i jest liderem regionu budowanego we współpracy z sąsiadującymi gminami w ramach Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.
Do Krajowego Planu Odbudowy, którego powstanie wynika z Europejskiego Instrumentu Odbudowy i w którym Polska ma być czwartym co do wielkości beneficjentem, Bydgoszcz złożyła 22 projekty na kwotę 5,9 mld zł. To inwestycje wpisujące się w założenia programu i kluczowe obszary dla UE: infrastrukturę, transport, energię i środowisko, innowacje, cyfryzację, zdrowie, społeczeństwo, spójność terytorialną.
Ponadto, wartość całego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027, to 1,074 bln euro. Polska ma otrzymać z tego ok. 66 mld euro.
Apelujemy do Premiera M. Morawieckiego oraz do wszystkich osób, które będą politycznie i faktycznie odpowiedzialne za problemy Bydgoszczy i jej mieszkańców, o pilną ponowną analizę wpływu swoich decyzji na samorządy.
Rada Miasta Bydgoszczy wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapowiadanego przez polski rząd zawetowania budżetu UE na lata 2021 – 2027.
Bydgoszcz nie chce utracić korzyści wynikających z uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej i to ze wszystkimi jej wartościami. Bydgoszczanie chcą dalej aktywnie współtworzyć Wspólnotę Europejską.".
Bydgoszcz, 26 listopada 2020 r.