fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Toruń. Więcej na Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II

Grupa 15 posłów Lewicy, w tym Krzysztof Gawkowski, Robert Kwiatkowski i Jan Szopiński złożyła w sierpniu zapytanie poselskie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie finansowania powstającego w Toruniu Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. Odpowiedź z 1 grudnia przynosi zaskakujące informacje.

Ale od początku. Posłowie w swoim zapytaniu napisali: „18 sierpnia br. w Porcie Drzewnym w Toruniu przedstawiciele rządu i Sejmu otworzyli Park Pamięci Narodowej, który upamiętnia Polaków ratujących w czasie II wojny światowej Żydów. Tego projektu by nie było bez wsparcia finansowego ze strony budżetu państwa.

W podobny sposób – także przy udziale funduszy z budżetu państwa – jest realizowana inwestycja w sąsiedztwie wspomnianego parku, czyli Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

Gospodarzem rosnącego gmachu nowej placówki muzealnej w Toruniu będzie instytucja powołana 20 czerwca 2018 r. na podstawie umowy między ministrem kultury a Fundacją Lux Veritatis.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie mieć zatem swój trwały wkład zarówno w merytoryczną, jak i finansową stronę tego projektu.

Fundacja Lux Veritatis uzasadnia powstanie Muzeum potrzebą „przedstawienia  wydarzeń z dziejów naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy, takie jak tradycje wolności i tolerancji Rzeczypospolitej, Wiktoria Wiedeńska, Bitwa Warszawska, doświadczenie walki „za wolność naszą i waszą” czy ofiara polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Dzięki temu Muzeum stworzy możliwość zgłębiania dziejów państwa, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych”.

W związku z tym, że oba projekty były i są współfinansowane z budżetu państwa, a zwłaszcza z puli, jaką zarządza Pan jako minister, posłowie poprosili o odpowiedź na 7 pytań dotyczących obu inwestycji…

Całą treść zapytania poselskiego nr 1333 z 28 sierpnia br. można przeczytać TUTAJ

Poseł Robert Kwiatkowski, tak relacjonuje sprawę, która wraz z odpowiedzią ministra Piotra Glińskiego nabiera nowych wymiarów:

„– Gdyby nie moje sierpniowe zapytanie poselskie, opinia publiczna nie dowiedziałaby się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło o ponad 1,8 mln zł dotację na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, czyli inwestycję Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka.

Opinia publiczna nie dowiedziałaby się również, że dodatkowa dotacja wynikała "z konieczności sfinansowania budowy przyłącza ciepłowniczego, którego koszt przekraczał założenia wykonawcy".

Z odpowiedzi resortu nie dowiemy się jednak, skąd do muzeum o. Rydzyka popłynie ciepło. Czyżby chodziło o ciepło z Geotermii Toruń, czyli kolejnej inwestycji o. Rydzyka? Z zapytaniem w tej sprawie zwrócę się zarówno do resortu kultury, jak i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dotuje Geotermię Toruń – zapowiada poseł Kwiatkowski.

Z treścią odpowiedzi ministra Glińskiego z 1 grudnia br. można zapoznać się  TUTAJ

Czytaj więcej:  TUTAJ

 

Opr. nim, Bydgoszcz, 4 grudnia 2020 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem